poniedziałek, 23 października 2017

Wykład im. prof. A. Z. Krygowskiej - UP Kraków

Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie serdecznie zaprasza do udziału w odbywającym się raz do roku Wykładzie im. prof. A. Z. Krygowskiej.
Tegoroczny wykład pt. Punkty wymierne na rozmaitościach algebraicznych wygłosi dr hab. Maciej Ulas z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład odbędzie się w dn. 26 października 2017 r., o godz. 16, w sali 110N (nowy budynek) Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (ul. Podchorążych 2).


Abstrakt
Celem wykładu będzie wprowadzenie słuchaczy w problematykę dotyczącą istnienia, konstrukcji i charakteryzacji punktów wymiernych na rozmaitościach algebraicznych. Nasze rozważania będą ilustrowane różnego rodzaju problemami, których rozwiązanie sprowadza się do odpowiedzi na pytanie o istnienie lub charakteryzację rozwiązań układów równań wielomianowych o współczynnikach w ciałach interesujących z arytmetycznego punktu widzenia. W szczególności podczas wykładu zajmiemy się problemem charakteryzacji typów rozkładalności trójmianów, istnieniem rozwiązań wymiernych układów równań definiowanych przez wielomiany symetryczne i zagadnieniem istnienia punktów o wymiernych odległościach od wierzchołków pewnych obiektów geometrycznych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie. Wstęp wolny.
Będziemy wdzięczni za przesłanie wiadomości o wykładzie do nauczycieli z Oddziału Krakowskiego SNM.

Z poważaniem,
Barbara Pieronkiewicz

Institute of Mathematics
Pedagogical University of Cracow

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz