wtorek, 15 października 2024

KONFERENCJA - "Matematyka na Szlaku" - 16.11.2024

--- K O N F E R E N C J A ---

Matematyka na Szlaku 16 XI 2024

konferencja OK SNM

przy współpracy z MCDN Ośrodek w Krakowie

w XX LO im. Leopolda Staffa w Krakowie ul. Szlak 5


Konferencja została objęta Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.


Zachęcamy do udziału w akcji „Przygarnij książkę”, czyli zabrania książki o tematyce matematycznej lub dydaktycznej oferowanej z księgozbioru naszych Kolegów Matematyków.


FORMULASZ ZGŁOSZENIOWY


P R O G R A M K O N F E R E N C J I

POBIERZ PROGRAM KONFERENCJI

POBIERZ HARMONOGRAM WARSZTATÓW

Czas

Temat

8:30 – 9:00

Rejestracja. Kawa/herbata -> Wydawnictwa

9:00 – 9:10

Rozpoczęcie konferencji - Marek Legutko, Bronisław Pabich, Halina Pulchny, Jolanta Piekarska

9:10 – 9:30

Występ zespołu wokalno instrumentalnego XX LO – prowadzonego przez Bronisława Pabicha

9:30 – 10:00

"Szlakiem do Peru w poszukiwaniu rachunkowych tajemnic Inków" - Karol Sieńkowski

10:00 –10:10

„Mechanizmy przegubowe” - Grzegorz Lis - I miejsce w konkursie AGH „Zobaczyć matematykę”

10:10– 10:20

„Rozkłady sześcianu na przystające wielościany ” – Paweł Cybulski - III miejsce w konkursie AGH „Zobaczyć matematykę”

10:20– 10:40

Formy pracy z uczniami uzdolnionymi przy wykorzystaniu programu GeoGebra – Bronisław Pabich

10:40– 10:50

Wprowadzenie do symulacji giełdy – Gabriela Dolińska

10:50– 11:20

Przerwa kawa/herbata -> Wydawnictwa

11:20 – 12:20

Warsztaty – seria 1 (60 minut)

12:20 – 12:40

Przerwa kawa/herbata -> Wydawnictwa

12:40 – 13:40

Warsztaty – seria 2 (60 minut)

13:40 – 13:50

Przerwa kawa/herbata -> Wydawnictwa

13:50 – 14:50

Warsztaty – seria 3 (60 minut)

*******

WYKŁAD KAROL SIEŃKOWSKI - "Szlakiem do Peru w poszukiwaniu rachunkowych tajemnic Inków". Opowiem o poszukiwaniach metody obliczeń, która w dobie dzisiejszych kryzysów matematycznych i nasilających się trudności z jej nauczaniem może pomóc dzieciom odnaleźć się w świecie rachunków.

*******

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ i SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Karol Sieńkowski - "Yupana Inka Tawa Pukllay, czyli liczenie w formie gier"

Opis: Podczas warsztatów przybliżę metodologię liczenia w formie gier. Uczestnicy poznają zasady
dodawania na Yupanie - liczydle Inków.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI EDUKACJI WCZESNOISZKOLNEJ

Halina Pulchny - „Dlaczego tak, dlaczego nie? - o nabywaniu doświadczeń poprzez zabawę”

Opis: W czasie warsztatów porozmawiamy o sposobach rozwijania u uczniów umiejętności logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania. Pokażemy w  praktyce jak rozbudzać ciekawość poznawczą dzieci i  wykorzystać mocy gier do nauki matematyki.

WARSZTATY DKA NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 

Halina Pulchny - „O przeprowadzaniu dowodów geometrycznych słów klika”

Opis: W czasie warsztatów porozmawiamy o sposobach „oswajania” uczniów z dowodami geometrycznymi oraz  rozwijania umiejętności prowadzenia prostych rozumowań. Omówimy przykłady  zadań geometrycznych na dowodzenie, które pojawiły się na egzaminie ósmoklasisty w latach 2019 – 2020.

Magdalena Caputa - „Stacje matematyczne i inne pomysły na powtórki”. 

Opis: Baza materiałów i pomysły na ich przygotowanie. Chciałabym pokazać przykładowe powtórki i sposób na nie, rak, aby można było wykorzystać je do każdego działu. Pokażę w formie warsztatu jak wygląda praca na stacjach i jak samemu je tworzyć dostosowując do swoich klas i konkretnych działów. Można je wykorzystać we wszystkich klasach na wszystkich poziomach. Myślę, że najlepiej sprawdzają się w klasach 4-6. Inne metody to proste prace w grupach z wykorzystaniem podręcznika.

Lidia Okrzesa - „Matematyka na pasku papieru”.

Opis: Eksperymentujmy na matematyce. Warsztaty mają na celu badanie obiektów matematycznych, kształtowanie wyobraźni przestrzennej i rozwijanie zainteresowania matematyką. Uczestnicy zajęć będą wykonywać ćwiczenia, które mogą bezpośrednio przenieść do klasy i wspólnie z uczniami odkrywać matematykę.

Ewa Kopacz - „Zagrajmy w matematykę, czyli słów kilka o wykorzystaniu gier planszowych i karcianych w pracy z uczniami".  Opis:  Na zajęciach zaprezentuję kilka gier dostępnych na rynku, które ja i moi koledzy z MathVegas wykorzystujemy w pracy z uczniami. Wybrane gry podzieliłam na dwie grupy: kształtujące intuicję geometryczną oraz utrwalające pojęcie liczb i działań na nich. Każda z nich ma proste zasady oraz czas rozgrywki, który sami możemy modyfikować. Są one świetnym urozmaiceniem lekcji, zajęć dodatkowych czy pomysłem na niespodziewane zastępstwo. 

Katarzyna Dymek-Polek i Jacek Wilk - "Małopolskie Mistrzostwa w Łamigłówkach Logicznych - prezentacja zadań wraz z taktyką ich rozwiązania". Opis: Podczas warsztatu omówimy formę konkursu, zaprezentujemy przykładowe zadania, wspólnie poszukamy taktyki ich rozwiązania.


WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH 

Zdzisław Pogoda  - "Matematyczne wycieczki" Opis:  Będziemy wspólnie planować wycieczki matematyczne. Najlepsze pomysły będą nagradzanie (!).

Bronisław Pabich oraz uczniowie XX LO Grzegorz Lis  i  Paweł Cybulski Opis: Ciąg dalszy prezentacji prac uczniowskich nagrodzonych w konkursie AGH „Zobaczyć matematykę”.

Bronisław Pabich  - "Analogie i różnice geometrii 2D i 3D" Opis: Ucząc geometrii 3D opieramy się na wiedzy uczniów z poprzednich lat w zakresie geometrii 2D. Zastanowimy się wspólnie, które z obiektów 2D przenosi się na geometrię 3D i czy istnieją takie własności geometrii 3D, które nie mają analogii w geometrii 2D.

Tomasz Szwed - Matura 2025. Jak może wyglądać egzamin maturalny z matematyki w 2025 roku w kontekście zmian w podstawie programowej. 
Opis: Podczas zajęć spróbuję odpowiedzieć na zadane w temacie pytanie. Przypomnę budowę arkusza nowej formuły, omówię typy zadań oraz odniosę się do odchudzonej podstawy programowej z matematyki.


Iwona Maryniak Szlak >> "Oszczędzanie kieszonkowego" (30 minut)

Opis: W szkołach ponadpodstawowych pojawił się nowy przedmiot - Podstawy przedsiębiorczości. Znajomość podstaw ekonomii pomaga w umiejętnym oszczędzaniu pieniędzy.

Jacek Wilk - Praktyczne rachunki w starych podręcznikach (30 minut)

Opis: W upływającym 2024 roku ogłoszonym przez Senat RP - Rokiem Edukacji Ekonomicznej zwróćmy się do istoty matematyki jaką jest liczba i wykonywane na niej rachunki. To one są podstawą nauki i jej rozwoju. Postaram się pokazać praktyczną stronę rachunków na przykładzie zadań z jakże łatwo teraz dostępnych w sieci starych podręczników, które skupiały się na nierzadko pomijanych przez współczesne książki praktycznych zastosowaniach matematyki.

Jolanta Piekarska i Teresa Sklepek - "Nasze tradycje - konkurs Matematyczny Czar Par"
Opis: Podczas warsztatu omówimy formę konkursu nawiązując do Matematycznego Czaru par zorganizowanego dla szkół średnich. Zaproponujemy: równania i nierówności, potęgi, pierwiastki, funkcje trygonometryczne, figury płaskie i przestrzenne w formie domina, krzyżówek i gier.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI WSZYSTKICH POZIOMÓW

Wojciech Wątor - "Sztuczna Inteligencja w Edukacji"

Opis: W trakcie warsztatu opowiem i pokażę jak wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji w edukacji matematycznej i nie tylko.

PODCZAS KONFERENCJI GABRIELA DOLIŃSKA RAZEM Z DOROTĄ DŁUGOSZ- poprowadzą symulację giełdy.
Po wyjaśnieniu zasad:
- akcja nr 1 - na podstawie materiałów jakie dostaną do teczki uczestnicy - rozwiązują "zadania" i "zarabiają walutę"
- akcja nr 2 - za zarobioną walutę "kupują" akcje zaproponowanych firm
- akcja nr 3 - w przerwie między warsztatami czytają lub słuchają "obwieszczeń" giełdowych i/lub "prasowych" - podejmują decyzje co dalej z "inwestycją"
- akcja nr 4 - w kolejnej przerwie między warsztatami czytają lub słuchają "obwieszczeń" giełdowych i/lub prasowych" - podejmują decyzje co dalej z "inwestycją"

Po warsztatach będzie PODSUMOWANIE - ogłoszenie zwycięzcy/ów

PROWADZĄCY WARSZTATY

Katarzyna Dymek-Polek - nauczyciel w szkole ponadpodstawowej, egzaminator OKE, organizotar Międzynarodowego Konkursu Matematecznego KANGUR dla regionu krakowskiego, od 14 lat współorganizator konkursu Małopolskie Mistrzostwa w Łamigłówkach Logicznych, członek Zarządu Oddziału Krakowskiego SNM. W wolnych chwilach lubi podróże, góry i turystykę rowerową.

Ewa Kopacz – nauczycielka w szkole podstawowej, oraz przewodnicząca Grupy Roboczej SNM – MathVegas, którą tworzy wraz z innymi pasjonatami gier planszowych.

Iwona Maryniak - przez 20 lat pracownik krakowskiego biura maklerskiego, od 11 lat - nauczyciel matematyki w szkole podstawowej i liceum, egzaminator w zakresie egzaminu ósmoklasisty oraz maturalnego z matematyki.

Lidia Okrzesa - doradca metodyczny z matematyki dla nauczycieli szkół podstawowych, dyplomowany nauczyciel matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Porąbce Uszewskiej, egzaminator CKE, członek Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim, członek Zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

Bronisław Pabich - pasjonat geometrii i twórca ciekawych pomocy dydaktycznych przygotowanych z wykorzystaniem druku 3D, Honorowy Członek SNM, od wielu lat zaangażowany w działania OK SNM, prowadzi interesujące zajęcia dla uczniów i nauczycieli. 

Jolanta Piekarska - nauczycielka w szkole podstawowej, współautorka konkursu Matematyczny Car Par, twórca konkursu Małopolskie Mistrzostwa w Łamigłówkach Logicznych, członek SNM, zaangażowany w pracę OK SNM, obecnie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego.

Halina Pulchny - nauczyciel konsultant ds. matematyki i zarządzania w oświacie MCDN Ośrodek w Krakowie, nauczyciel dyplomowany z wieloletnim doświadczeniem, egzaminator w zakresie egzaminu ósmoklasisty z matematyki, członek Zarządu Oddziału Krakowskiego SNM.

Karol Sieńkowski - egzaminator Asociacion Yupanki w Peru, egzaminator Soroban Foundation of Japan, prowadzi Akademię Sorobanu - akredytowaną szkołę liczenie na sorobanie metodą Ishido - Shiki, autor książek popularyzujących soroban, członek Stowarzyszenia Nauczycieli.

Tomasz Szwed - członek SNM od 1996 roku, obecnie jest członkiem Prezydium SNM, jest nauczycielem matematyki w liceum w Raciborzu i wykładowcą, prowadzi badania naukowe na Uniwersytecie Opolskim.

Wojciech Wątor - nauczyciel matematyki w Embassy International School w Krakowie. Pasjonat nowoczesnych rozwiązań w edukacji i neurodydaktyki. Po godzinach podróżnik, kucharz i fan dobrej książki.

Jacek Wilk - nauczyciel dyplomowany matematyki w szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi. Uczestnik, nauczyciel i trener w szeregu projektów edukacyjnych ("Młodzieżowa e- Akademia Nauk Matematyczno-Przyrodniczych", "Diament", "Matematyczne Pospolite Ruszenie", "Niebanalnie o giełdzie"). Aktywny inwestor giełdowy, zapalony turysta, brydżysta i szaradzista. Prywatnie wielbiciel podróży i dobry ich organizator.


OPŁATA ZA KONFERENCJĘ:

30 zł - członkowie SNM (opłacona składka członkowska za rok 2024) oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej,  jeżeli opłatę wnosi szkoła, uczelnia

36,90 zł – członkowie SNM (opłacona składka członkowska za rok 2024) oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, jeśli jest to indywidualna wpłata

20 zł – studenci, emeryci

50 zł – osoby niezrzeszone w SNM, jeżeli opłatę wnosi szkoła, uczelnia

61,50 zł – osoby niezrzeszone w SNM, jeżeli jest to indywidualna wpłata nauczyciela

Uczestnictwo w konferencji należy zgłaszać do 5 listopada 2024 roku.

Do 7 listopada 2024 r. prosimy wnieść opłatę konferencyjną na subkonto OK SNM:

PKO Bank Polski S.A. o/Bielsko-Biała  63 1020 1390 0000 6902 0714 0892

Na konferencję prosimy na wszelki wypadek przynieść dowód dokonania ww. wpłaty, a członkowie SNM dodatkowo dowód wniesienia składki członkowskiej na rok 2024.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW


Poziom 1 (EW/SP)

Poziom 2 (SP)

Poziom 2 (SP)

Poziom PP


Poziom PP

I

60

Karol Sieńkowski Yupana Inka Tawa Pukllay, czyli liczenie w formie gier.


SALA 32

Ewa Kopacz

Zagrajmy w matematykę, czyli słów kilka

o wykorzystaniu gier planszowych i  karcianych w pracy z uczniami.


SALA 24

Wojciech Wątor Sztuczna inteligencja w Edukacji


SALA 22


Iwona Maryniak 

Szlak »  Oszczędzanie kieszonkowego (30 minut)

Jacek Wilk Praktyczne rachunki w starych podręcznikach (30 minut)

SALA 25

Zdzisław Pogoda Matematyczne wycieczki


SALA 27

II

60

Karol Sieńkowski Yupana Inka Tawa Pukllay, czyli liczenie w formie gier


SALA 32

Halina Pulchny O przeprowadzaniu dowodów geometrycznych słów klika


SALA 22

Katarzyna Dymek-Polek Jacek Wilk

"Małopolskie Mistrzostwa w Łamigłówkach Logicznych - prezentacja zadań wraz z taktyką ich rozwiązania"

SALA 25

Tomasz Szwed Matura 2025. Jak może wyglądać egzamin maturalny z matematyki w 2025 roku w kontekście zmian w podstawie programowej.


SALA 24

Bronisław Pabich cd. prezentacji prac uczniowskich

SALA 18

III

60

Halina Pulchny Dlaczego tak, dlaczego nie? - o nabywaniu doświadczeń poprzez zabawę

SALA 22

Lidia Okrzesa Matematyka na pasku papieru




SALA 27

Magdalena Caputa Stacje matematyczne i inne pomysły na powtórki.


SALA 24

Wojciech Wątor Sztuczna inteligencja w Edukacji


SALA 32

Bronisław Pabich Analogie i różnice geometrii 2D i 3D


SALA 18


Warsztaty dla nauczycieli:
EW - edukacji wczesnoszkolnej
SP - szkół podstawowych
PP - szkół ponadpodstawowych

Sala 23 – wystawa kolekcji brył wykonanych przez uczniów XX LO pod kierunkiem dr Bronisława Pabicha

Kawa/herbata i poczęstunek sala 23 (II piętro) oraz salka koło sali 12 (I piętro)


ANKIETA POKONFERENCYJNA

/dostępna w dniu konferencji/



Z A P R A S Z A M Y !!!


poniedziałek, 14 października 2024

XV Małopolskie Mistrzostwa w Łamigłówkach Logicznych

Informujemy, że w tym roku szkolnym kolejna edycja konkursu dla uczniów starszych klas szkół podstawowych - XV Małopolskie Mistrzostwa w Łamigłówkach Logicznych odbędzie się w dniu 18 lutego 2025 roku o godzinie 9:00 w macierzystych szkołach drużyn zgłoszonych do konkursu.

Zapraszamy do udziału w konkursie. 

Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (elektroniczny) - aktywny od 4 listopada 2024 roku.


Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 stycznia 2025 roku.

TERMIN KONKURSU: 18 LUTEGO 2024 ROKU

piątek, 11 października 2024

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy serdeczne życzenia nauczycielom, uczniom i rodzicom.

Drodzy Nauczyciele, dziękujemy za Waszą ciężką pracę, zaangażowanie i cierpliwość w przekazywaniu wiedzy. Wasze wsparcie i pasja mają ogromne znaczenie w rozwoju młodego pokolenia.

Uczniom życzymy wytrwałości i radości z odkrywania nowych rzeczy, a Rodzicom dziękujemy za współpracę i wsparcie w edukacji swoich dzieci.

Niech ten dzień będzie dla wszystkich okazją do refleksji i dumy z osiągnięć!

OK SNM

grafika została wykonana za pomocą AI